Będą zmiany w kursie na prawo jazdy

Szkoleniowcy chcą, żeby cena kursu na prawo jazdy była ustalona przez urząd. Dzięki temu wszyscy płaciliby tyle samo, a mniejsze ośrodki szkoleniowe miałyby szanse na przeżycie. Ponadto właściciele szkół nauki jazdy przekonują, ze dobry kurs nie może być tani. Jeżeli ktoś proponuje szkolenie za kilkaset zł, to znaczy, że gdzieś przyciął koszty. Ile trzeba będzie zapłacić za kurs prawa jazdy?

Ministerstwo Infrastruktury jest w stanie przystać na prośbę szkoleniowców. – Konieczna jest realna cena, która pozwoli na uczciwe szkolenie kierowców, będziemy to analizować – powiedział „Rzeczpospolitej” Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury.

Obecnie za prawo jazdy kategorii B w niektórych ośrodkach wystarczy zapłacić 650 zł. Inne natomiast za wyszkolenie przyszłego kierowcy liczą sobie prawie 2,5 tys. zł. Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowcówuważa, że trzeba ustalić minimalną urzędową kwotę za kurs.

Zajęła się tym Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i ustaliła, że dla kategorii B dolną granicą powinno być 1,3 tys. zł, dla kategorii C – 2,1 tys. zł, dla C+E – 2 tys. zł a dla D – 3,5 tys. zł. Co zawiera ta cena? W kwocie uwzględniono całość wydatków związanych z pełną organizacją i przeprowadzeniem kursu, czyli np. wynagrodzenie wykładowcy, wynajęcie sali, materiały szkoleniowe, podręczniki, sprzęt techniczny itp.

Według egzaminatora Jana Dziurdy, jeżeli ktoś wycenia kurs na niższą cenę, to gdzieś musi przyciąć koszty. Co to oznacza? Egzaminator zwraca uwagę na to, że czasami ratownik medyczny podpisuje karty zajęć, ale ich nie przeprowadza lub instruktor zamiast godziny jeździ z kursantem krócej. Zdarza się także, że w niektórych szkołach kursanci nie chodzą na wykłady, tylko dostają książkę i przerabiają ją na własną rękę. Nic więc dziwnego, że cena za kurs jest niższa niż w innych szkołach.

– Wprowadzenie ceny minimalnej pozwoli przeżyć wielu mniejszym ośrodkom. Duże firmy, dla których nauka jazdy stanowi jedynie mały procent przychodu, mogą pozwolić sobie na zaniżanie ceny. Nawet przez dłuższy czas – mówi „Rzeczpospolitej” Jacek Szumiński, właściciel szkoły nauki jazdy w niewielkiej miejscowości na Podkarpaciu.

Źródło: http://www.fakt.pl/pieniadze/prawo/kurs-prawa-jazdy-zawsze-za-13-tys-zl-stala-cena-za-nauke-jazdy/9cjsc15

Zadania detektywa

  • zbieranie informacji dotyczących bezprawnego wykorzystywania znaków i nazw towarowych, nieuczciwej konkurencji oraz ujawniania wiadomości stanowiących tajemnicę służbowa
  • poszukiwanie przedmiotów skradzionych lub zagubionych
  • poszukiwanie osób zaginionych lub ukrywających się
  • zbieranie informacji dotyczącej zdolności płatniczej
  • wykrywanie sprawców kradzieży w miejscu pracy
  • ustalanie okoliczności przestępstw

Detektyw

Profesja detektywa łączy w sobie umiejętności szeregu różnych dziedzin. Każdy profesjonalny detektyw powinien posiadać umiejętność spostrzegania, kojarzenia, analizy i stawiania hipotez, dyplomacji, docierania do miejsc, gdzie można uzyskać informacje. To zawód, wymagający mobilności, a biuro detektywistyczne jest tylko pomocniczym miejscem pracy.

Zakres usług detektywa uzależniony jest od potrzeb zleceniodawcy. Koszty zlecenia każdorazowo negocjuje się z Klientem i uzależnione są od szczegółów konkretnej sprawy.

Nasze biuro detektywistyczne z siedzibą w Kielcach działa na podstawie zezwolenia na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych - nr D-050/2003.